Jesteś tutaj: Strona główna | Rozwiązania | Technologie radiowe

Technologie radiowe
   Komunikacja bezprzewodowa...

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie projektowania oraz wdrażania sieci bezprzewodowych w obiektach przemysłowych, takich jak magazyny, hale produkcyjne, otwarte place składowe, bocznice kolejowe. W zależności od lokalizacji, charakterystyki obiektu, wymagań oraz potrzeb Klienta proponujemy różne standardy komunikacji bezprzewodowej, np: Wi-Fi, Narrow Band, GSM.

Przed wdrożenieniem terminali radiowych należy zadecydować jaki standard komunikacyjny będzie zastosowany w projektowanym systemie. Wybór ten będzie miał wpływ na wygodę użytkowania systemu terminali, jego zasięg, elastyczność oraz koszty wdrożenia. Standard komunikacji odpowiedni dla małego magazynu z pewnością nie jest optymalny gdy mamy do czynienia z otwartym placem składowym o powierzchni kilkudziesięciu hektarów.

Nasze doświadczenie dowodzi, że nie ma uniwersalnego rozwiązania - wybrany standard to wynik potrzeb Klienta, struktury magazynów oraz planowanych procesów logistycznych. Dzięki dużej elastyczności oferowanych przez CDS urządzeń jesteśmy w stanie dobrać technologię transmisji radiowej do potrzeb konkretnego projektu.

W przypadku instalacji terminali radiowych w magazynach i na halach produkcyjnych o powierzchni do 20 tysięcy metrów kwadratowych najbardziej efektywne wydaje się zastosowanie technologii Wi-Fi (Spread Spectrum 802.11). Duża przepustowość łącza radiowego, możliwość elastycznego kształtowania zasięgu systemu, brak konieczności uzyskania zezwoleń oraz popularność urządzeń to zalety tej technologii. Należy jednak liczyć się z koniecznością zabezpieczenia sieci bezprzewodowej przed włamaniami oraz możliwością interferencji z innymi podobnymi systemami pracującymi w sąsiednich budynkach - jest to konsekwencja popularności tego standardu.

Jeśli system terminali radiowych ma pracować na otwartym terenie lub w bardzo rozległej hali o powierzchni ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych należy rozważyć zasadność użycia technologii Narrow Band. Główną zaletą tej technologii jest duży zasięg wynoszący ponad kilometr od stacji nadawczej. Dzięki temu objęcie zasięgiem systemu dużego placu lub hali wiąże się z instalacją jedynie jednej, dwóch stacji bazowych, co zdecydowanie redukuje koszty wdrożenia. Narrow Band sprawdza się również gdy konieczne jest objęcie zasięgiem kilku mniejszych budynków znajdujących się na terenie przedsiębiorstwa - sygnał radiowy pochodzący z jednej stacji nadawczej będzie wnikał do budynków, co eliminuje konieczność kablowania każdego z nich. Ze względu na niższą przepustowość łącza, systemy terminali radiowych wykorzystujące technologię Narrow Band powinny pracować w trybie terminalowym. Wymagane jest również uzyskanie z Urzędu Komunikacji Elektronicznej zezwolenia z przydziałem częstotliwości dla systemu. Sam proces nie jest jednak kłopotliwy a dzierżawa cząstotliwości minimalizuje ryzyko niepoprawnej pracy systemu na skutek ewentualnych zakłóceń radiowych.

Porównanie zasięgów Zobacz porównanie zasięgów technologii radiowych »

Trzecią z dostępnych w naszej ofercie technologii radiowych jest pakietowa transmisja danych wykorzystywana w sieciach telefonii komórkowej GSM (np. GPRS, HSPA+). Jest to technologia stosowana często przez mobilnych pracowników poruszających się poza obszarem przedsiębiorstwa. Zazwyczaj są to przedstawiciele handlowi, pracownicy serwisu lub kierowcy ciężarówek. Technologia ta może być również z powodzeniem stosowana przez pracowników magazynowych odwiedzających zdalne magazyny o niewielkim natężeniu ruchu. Oferowane przez naszą firmę urządzenia mogą dysponować wbudowanym modemem GSM lub komunikować się z telefonem komórkowym poprzez łącze Bluetooth.